Tudjuk, hogy nem egyszerű lendületben maradni a tél vége felé, így most elhoztunk nektek 3+1 Zyntern Tippet, hogy hatékonyabban teljenek az utolsó szürke hónapok!
Az év vége – vagyis a karácsony előtti utolsó pár hét – mindenki számára rejteget kihívásokat. Lehet, hogy számodra is megpróbáltatásokkal teli volt ez az időszak, legyél akár vizsgákra készülő egyetemista, a munkahelyen hajtó pályakezdő, vagy mindkettő. Az ünnepek alatt pedig lehetetlen kipihenni az egész éves fáradalmakat, így – különösen egy átmulatott Szilveszter után -, gyakran igen nehezen indul az új év. Arra már hoztunk néhány tippet, hogy hogyan tartsd be az újévi fogadalmaid, most pedig abban szeretnénk segíteni, hogy könnyebben – és hatékonyabban – át tudd vészelni az utolsó téli hónapokat! Íme 3+1 Zyntern Tipp a hatékony újévkezdésért!
1. Priorizálj
Legyen szó akár egyetemi teendőkről, akár munkahelyi kihívásokról, a priorizálás bizony kulcskérdés! De mi is ez a fogalom, és hogyan lehet jól csinálni? A priorizálás nem más, mint sorrendet állítani fel az elvégzendő feladatok között, különböző szempontok alapján. Ilyen szempontrendszer lehet az Eisenhower-féle döntési mátrix, ami a fontosság-sürgősség viszonylatában bontja fel a feladatokat. Megkülönböztet fontos és sürgős, fontos, de nem sürgős, nem fontos, de sürgős, illetve nem fontos, és nem is sürgős feladatokat. Ha többet szeretnél megtudni az Eisenhower-féle döntési mátrixról, vagy más priorizálási módszerekre is kíváncsi vagy, akkor olvass bele a Growth Hackers cikkébe!
2.Ki korán kel…
A koránkelésnek számos előnye van, ez vitathatatlan. Az egyik legfontosabb, hogy lehet nyugodtan haladni a feladatainkkal, hiszen reggel 5-6 óra között kevesebb valószínűséggel fognak megtalálni a kéretlen üzenetek, telefonhívások, vagy épp a velünk egy háztartásban élők gondjai-bajai. Dolgozhatunk pár órát, mielőtt kel a család, de esetleg a testmozgást is időzíthetjük ekkorra, hogy garantáltan ne maradjon ki a napunkból. Ha pedig így indul a nap, már délelőtt azt érezhetjük, hogy produktívak voltunk: letudtuk az edzést, vagy a nagyobb koncentrációt igénylő feladatokat. Így nem csak a hatékonyságunk fog nőni, de akár a délutánunkból is szabadíthatunk fel pár órát a pihenésre. A hideg, szürke téli hónapokban pedig aranyat ér esténként bekuckózni egy jó könyvvel a kanapéra. Ha szeretnél korán kelni, de nem megy olyan könnyen az átállás, akkor a Forbes cikke pont neked szól!
3. Le a multitaskinggal!
Tudjuk, hogy a mai világban, a rengeteg elvárásnak nagyon nehéz megfelelni, ez pedig különösen igaz, ha a Zyntern csapatához hasonlóan egyszerre próbálsz lavírozni a munka és a tanulmányok között. Nem akarunk lemaradni a munkahelyi feladatokkal, közben viszont szakdogát is kellene írni, vagy épp a barátainkat nem elhanyagolni, ami gyakran arra késztet, hogy egyszerre több feladatba is belevágjunk. Ismerős? Sajnos viszont a multitasking egyáltalán nem olyan hatékony, mint amilyennek elsőre tűnik! Nagyon fontos, hogy akármennyire is szorít az idő, ne próbálj egyszerre 10 dolgot csinálni! Ha naponta több, mint tízszer váltasz a feladatok között, az jelentős teljesítményromláshoz vezet! Sokkal hatékonyabb és eredményesebb leszel, ha egyszerre csak egy dologra koncentrálsz! A kevesebb több, ha produktivitásról van szó!
+1 Törődj magaddal!
A téli hónapok végére bizony mindenki elfárad: kevesebb a napfény, kevesebb az energiánk, könnyebben legyengül az immunrendszerünk is. Ebben az időszakban érdemes még inkább odafigyelni magunkra! Fektessünk nagyobb hangsúlyt az elegendő alvásra, a táplálkozásra, és a mozgásra is! Fogyasszunk elég vitamint és ne induljunk el reggeli nélkül! A mozgást se hanyagoljuk el! Igaz, hogy nehezebb kimozdulni takaró alól, de garantáltan energikusabbak és boldogabbak leszünk egy jóga óra, vagy egy nagy séta után. A fizikumunk mellett pedig a lelki feltöltődésre is fektessünk hangsúlyt! Igen elcsépelt már az ‘énidő’ kifejezés, de talán nem véletlen: a rohanó, túlpörgetett mindennapokban könnyen elfeledkezhetünk a szellemi, lelki jólétünkről, pedig fontos lenne, hogy szánjunk időt a kikapcsolódásra is, és végezzünk olyan tevékenységeket, amik feltöltenek, legyen szó egy esti habfürdőről, zenehallgatásról, vagy egy kreatív projektről.