Ahogyan az már a munkáltatói márkaépítés alapjai cikkünkből kiderült, munkáltatói márkája bizony minden cégnek van. A kérdés már csak az, hogy mennyire építjük ezt tudatosan és milyen üzenetekkel operálunk mind a külső célközönségünk, mind pedig a munkatársaink felé. Ennek egyik fontos eszköze és a munkáltatói márkaígéretünk (EVP) megalkotása, melynek gyakorlati hasznáról és építőelemeiről mesélünk egy kicsit mostani cikkünkben.
Miért fontos az EVP?
Tűnhet úgy, hogy az a munkáltatói márkaígéret csak egy hangzatos catchphrase, aminek nagy jelentősége nincs a szervezet életében, azonban egy 2022-es kutatásból az derül ki, hogy azok a cégek, akik aktívan használják a márkaígéretüket 70%-kal csökkenthetik az éves fluktuációt a szervezetben és közel 30%-kal növelhetik az új kollégák elkötelezettségét.
Nézzük meg, hogy hogyan lehet ezt elérni!
Az alapok: mi is az EVP?
Az EVP az employer(/employee) value proposition rövidítése, vagyis a munkáltatói márkaígéret. EVP-re azért van szükségünk, mert egy jól megfogalmazott értékígéretre hatékonyan tudunk építeni a toborzási kommunikációban, megfogalmazhatjuk benne a versenyelőnyünket a munkaerőpiacon, illetve a kollégáink felé is kulcsüzenetet hordoz a belső kommunikációban.
Az EVP-ben megfogalmazódik a cégünk
- Jelenlegi munkáltatói márkája
- Vállalati célok és vízió
- Vállalati márkastratégia
- Versenytársakkal szembeni előnyeink.
Az értékígéretünk tehát árulkodik a jelenünkről és magában hordozza a jövőnket is, ezért érdemes gondosan előkészített belső és/vagy külső kutatásokra, felmérésekre alapozni a megfogalmazásakor.
Milyen a jó EVP?
- Hiteles/validált
- Vonzó/releváns
- Megkülönböztető/egyedi
HITELES / VALIDÁLT
EVP alkotás során rendkívül fontos az őszinteség, mert mind a belső, mind a külső kommunikációban így tudunk csak hitelesek maradni. Ne állítsunk olyat, amilyenek nem vagyunk. Érdemes szervezeten belül validáltatni a megfogalmazott értékeinket, hogy a munkatársaink igaznak érzik-e az állítást. Ha ne
VONZÓ / RELEVÁNS
Oyan értékajánlatot fogalmazzunk meg, ami mind a jelenlegi, mind a leendő kollégák számára megszólító lehet, az ő igényeikre reflektál, a célcsoportunk számára releváns üzenetet hordoz. Ha például a friss diplomásokat szeretnénk megszólítani nem biztos, hogy a családbarát intézkedések hangsúlyozása a legadekvátabb, sokkal inkább a pozitív munkahelyi légkör például, ahogy az a 2022-es kutatásunkból is kiderült.
MEGKÜLÖNBÖZTETŐ / EGYEDI
Tegyük fel a kérdést magunknak, hogy a hozzánk hasonló szektorban tevékenykedő cégekhez képest mi az, amiben mi mások vagyunk, miben tudunk többet nyújtani a kollégáknak, így könnyedén megkaphatjuk, hogy mi cégünk USP-je, vagyis az egyedi márkatulajdonságunk. A szektorban minden szereplőre jellemző a multikulturális munkakörnyezet? Akkor nem ez az a tulajdonság, ami kiemel minket, de egy-két gyümölcsnap, kutyabarát intézkedés már lehet sokkal egyedibb üzenetnek számít.
Most, hogy már kicsit jobban belelátunk abba miért fontos az EVP megalkotása és miből is áll maga a márkaígéret nézzünk pár példát, jó gyakorlatot ismert cégektől.
Pozitív példák
L’Oreal
A L’orealt mint céget, de legalábbis a termékeit szinte biztosan mindannyian ismerjük. Az EVP-jük, viszont már kevésbé ismert, azonban ékes példája szerintem a jó márkaígéretnek:
“Lead the future of Beauty. When you love your work and the people you work with, amazing things can happen.”
Ebben a két mondatban látjuk azt, hogy a jövőbe mutat, megszólítja a jelöltet, hogy a szépség világára gyakorolt hatással bír a munkája a cégnél, illetve a második mondatban utalást találtunk az érdekes munkára, illetve a családias, befogadó, támogató közegre mint vállalati értékekre.
Nike
A Nike munkáltatói márkaígéretében ezt olvashatjuk:
“We lead. We invent. We deliver. We use the power of sport to move the world.”
Az első állításai az EVP-nek arra utalnak, hogy vezető szerepű, stabil vállalati hátterű cégről van szó, ami diktálja a trendeket, új dolgokat alkot, így a L’orealhoz hasonlóan itt is izgalmas munkát ígérnek az új kollégáknak. A második részében a főtevékenységre utalva pedig egy küldetés fogalmazódik meg, aminek részévé válhatunk mi magunk is a belépéssel.
Cisco
Technológiai vizekre evezve csakhogy ne pusztán B2C márkákat nézzünk meg a Cisco példája is szuperül mutatja mire van szükség egy jó EVP-hez:
“What do we value most? Our people, our technology, and changing the world — this is the #WeAreCisco story, and we’re just getting started.”
Explicit kimondja, hogy milyen értékeikre a legbüszkébbek, amiben megjelenik egy emberközpontú megközelítése, a technológiai innováció és a jövőbe mutatóan hangot adnak annak, hogy valamilyen szempontból szeretnék megváltoztatni a világot.
Szakmai segítség a munkáltatói márkaépítésben
A megfelelő jelöltek megtalálása az elmúlt néhány évben drámaian megváltozott. Amit a top talent-ek 2022-ben akarnak, az gyökeresen különbözik attól, amit 2019-ben akartak, így az erre a cégeknek is reagálniuk kell, ha nem akarják elveszíteni őket versenytársaikkal szemben.
Ha segítségre van szükségetek az értékeitek, az EVP-tek feltárásához, akkor a legjobb helyen jársz. A Zyntern HR Services csapata segít, hogy vonzóvá tudj válni a jelöltjeid számára, és hogy meg tudd mutatni jelenlegi alkalmazottaidnak, hogy figyelsz az igényeikre, céljaikra.
Nem tudod milyen értékeiteket tudnátok hitelesen kommunikálni? Mire alapozzátok az EVP-teket? Segítünk!
Employer branding csapatunk facilitált workshop keretében támogat titeket az értékeitek meghatározásában, hogy minél hatékonyabban tudjátok bevonzani a tehetséges munkatársakat!
Keress minket bizalommal!
További információk és kapcsolatfelvétel: